top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

מתנדבים ומדוושים עם יחידת האופניים המיוחדת של משטרת מודיעין

police2.jpg        
מאת: דניאל סטוקלין  
 
מודיעין. יום שבת. השעה שש וחצי לפנות בוקר. בין בתי האבן הלבנים של העיר המנומנמת חולפים מספר רוכבים בחולצות צחורות עם לוגו כחול של משטרת ישראל. על הכידון תלוי שלט קטן: "מתנדבים ומדוושים". על אף השעה המוקדמת, החבר'ה, שמתקבצים על מדרגות הכניסה של תחנת המשטרה המקומית ערניים ו"בכף" נכונים לעוד פעילות. חלק אף מגיע במיוחד מערים אחרות. רובם מכירים איש את רעהו כבר למעלה מעשור. עד שקצין התורן יוצא להעביר את התדרוך ההכרחי הם מעבירים עדכונים, בדיחות וסיפורים לפי מיטב אווירת החופש שמקנה יום מילואים לצוות מגובש. ההתרעות על קו התפר כמעט ולא משתנות והמתנדבים מתגלגלים מערבה אל דרכי העפר, השבילים והסינגלים של יער בן שמן.
 
היחידה הוקמה בשנת 1996 ע"י קצין המתנדבים יעקב טל כשאל עיר העתיד החלו לזרום תושביה הראשונים ובעקבותיהם, פורעי החוק. כעבור שנתיים את הפיקוד תפס אבי שפס, מראשוני המתיישבים. עם הרבה להט, התמדה ודבקות סחף אחריו עוד מקומיים ליוזמה. המטרה הייתה ונותרה הרתעה ותפיסת גנבי רכוש, עצירת שב"חים, אכיפת חוקי תנועה או תפיסת משליחי פסולת בניין. לעיתים גם אבטחת אירועים, גילוי נפלים היכן שבעבר היו שטחי אמונים של צה"ל, איתור רכבים גנובים, נעדרים, מסיבות אסיד או חיפוש אחר תימהוניים שנמשכים להתבודד ביער הגדול. 
police4.jpg
 "לאחר כשש שנים", מספר שפס, (63) מורה לנהיגה במקצועו, "המשטרה הכירה בפיילוט הראשון מסוגו בארץ ואימצה אותנו רשמית. הוגדרנו כ- יח"ם (יחידה מיוחדת) של משטרת ישראל - רכובה על אופניים". בעצמו הספיק עוד לעבור קורס קציני מתנדבים ובדרגת רב פקד העביר לאחר שש עשרה שנה את מושכות הפיקוד לאיתי ארנון, (43) גם הוא תושב מודיעין ותיק שמתמיד מזה שלוש וחצי שנים להמשיך ולהוביל במקצועיות ובנועם את המסורת לצד טיפוח החברה שלו להדברת מזיקים.

אקשן של סוף שבוע
בווסט משטרתי מזהה ופנסים כחולים מרצדים מתבצעת פעילות הערב באחד מימי אמצע השבוע. בהרכב מצומצם וברוגע יחסי מסיירת הקבוצה הרכובה במסלולים המשתנים כל ערב על פי צרכי המשטרה. בדרך כלל הפעילות תחלוף בגנים ציבוריים, מרכזי קניות ותחבורה כולל צומת שילת, מרכז קניות עינב, פאתי כפר רות ויעדים היכן שלאופניים עליונות על פני ניידת משטרה. 
את האנרגיות שומרים שמונה עשר המתנדבים ל"אקשן" של סוף השבוע. או אז פוקדים את יער המדינה מאות נופשים, קומץ של רוכבי סוסים, הרבה מאד רוכבי אופניים אדוקים וגם עשרות סוררים. הם נהנים להתפרע עם טרקטורונים, אופנועים או רכבים תוך סיכון משפחות המבלים. כמו מסדרת הפאור רנג'רס פושטים לפתע לזירה רוכבי האופניים המקצועיים שמסוגלים להשתלח בכל פינה. במדי חולצות רכיבה משטרתיות וקסדות, הלוחמים שמקצתם גם חמושים, מסוגלים לדלוק אחר העבריינים ולעצור את מעשי הוונדליזם ולתת דוחות תנועה ברשת השבילים המסועפים אותם הספיקו להכיר כמו את כף ידם.
 
גילוי נאות. כותב שורות אלה שסובל מילדותו מחיידק הרכיבה התנדב ליחידה לפני כחצי שנה. כאחד העוסק למחייתו בתחום הבטיחות רכיבת אקסטרים בסינגלים הררים ומיוערים עתירי סכנות התהפכות הרתיעו אותי. לקח לי מספר שבתות כדי להוריד מהאופניים ציוד פריפריאלי מיותר, שלא תואם רכיבת שטח אגרסיבית כמו סבל, מנשא, מראת צד, ועוד קישוטים שהתגלו כגורמי סיכון בעת אירוע בטיחותי. נותרתי עם פנימית רזרבית, ערכת תיקון, חולץ שרשראות ותובנות ענייניות לרכיבה טכנית יעילה שהשכלתי ללמוד מהרנג'רס הוותיקים.
המשווגעים לדבר
police01.jpg
עלינו בטור בעוד סינגל עתיר סלעים, אבנים, כשאנו מדלגים מעל גזעי עצים נפולים. מרבית חברי הקבוצה מנוסים ברכיבה זו אך למי שלא, ממתינים בסבלנות. האדרנלין מעורר בך את החושים הקרביים. מי שמתגעגע לאתגרים להוכחת יכולותיו המוטוריות על שניים, היער מספק בנדיבות הזדמנויות לסיפוק היצרים הגבריים. עד שמתעייפים. זו אחת הסיבות שהיער גדוש בשבתות בהמוני רוכבים בכל הגילים. מרביתם זכרים. חלקם כבר מכירים זה את זה ממפגשים קודמים בנתיבים המפותלים. תוואי הדרך מקשים לעיתים להכיל בעת ובעונה אחת את כל "המשוגעים" לדבר. כמו פס תקשורת צר שנדרש להעביר נתונים בכיוונים מנוגדים, נוצרו ברשת השבילים אותות תקשורת אוניברסאליים. די מהר תבין שאין לעצור ולחסום את דרכם של אלו שמאחוריך או קבוצה שהגיחה מולך. אם אתה לא רוצה להיפגע מהתנגשות או מהערות לא נעימות של רוכב מתוסכל שהרסת לו את המומנטום, כדאי מאד שתזוז הצידה! במפגש של רוכבים בכיוונים מנוגדים כל אחד ייצמד לימין. התקלות של רוכב במכשול יפר את השקט ביער בצעקת אזהרה. כך גם בביצוע פניות חדות או שינוי פתאומי בנתיב.
לאחר שעתיים של מאמץ מרוכז למניעת הנפילה הגיע ההיתקלות באופנוע ללא לוחיות רישוי. המובילים סימנו לו לעצור. אחד המתנדבים שהוסמך לתת דוחות תנועה פתח במלאכה. האופנוען המופתע ממראה השוטרים הרכובים שהקיפו אותו לפתע בפינת היער הנידחת, התעשת והחל במסכת התחכמויות ותירוצים לביטול רוע הגזירה. באותו הרגע נזכרתי בקולגה מישוב סמוך שנהג להנאתו לרכב בסופי שבוע באזור עד שמישהו התהפך עליו כתוצאה מתעלול כושל והותיר אותו שרוע על הקרקע עם כתף שיצאה מהמקום ושברים בצלעות. לאחר שהפטיר לעבר הפצוע "הכול בסדר?" לא טרח להמתין לתשובה רווית הכאב: "ממש לא! תזעיק עזרה!" ונעלם מהמקום. אותו קולגה אגב, סובל עד היום ממגבלות קשות בתנועת ידו ומאחר וסיכויי הצלחת ניתוח להברגת בורג לשיפור התפקוד הוא נמוך, הוא נאלץ להיפרד מתחביבו לעד.

ערכת הקפה עובדת
המשכנו להתנשף ועל אם דרך עפר ראשית נתקלנו ברכב מסחרי עמוס בילדים לא חגורים מאחורה ומקדימה. שלושה מהם אף עמדו על הגרר שהוטען בעשרות זוגות אופניים בהם ניסו להיאחז בזמן הנסיעה הקופצנית. היינו המומים מהתעוזה חוצת החוקים. יותר מאתנו היה המום הנהג כשהביט בדוח לאחר שהסתבר כי גם חלק מהרישיונות לא היו בידיו כדי להציגם כנדרש. לאחר שעברנו את דוכני המזון, ועמדות מכירת ציוד אופניים בכניסה הסלולה מכביש 443 קנסנו בעל רכב, שבחר להחנות את מכוניתו בחניית נכים משולטת לאחר שפרק מהגגון את אופניו המבריקות והתכוון לצאת לדרכו.
השעה התקרבה לתשע. גלי החום הראשונים עם אותות העייפות כיוונו את סיירי היער לנקודת המנוחה הקבוע בסמוך למצפה. ניר שלף את ערכת הקפה והחל בטקס. שפס חילק מתוקים מעשה ידיו והשאר התיישבו בחצי עיגול סביב שולחנות הפיקניק בכניסה לצריף היערן וכתמיד פצחו במעשיות רוכבים, קטעי מורשת וקיטורים מחויכים מהנעשה במגרשם הביתי. מכרים ותיקים מהרכיבה ביער ברכו לשלום, אחדים הצטרפו ליהנות מנגלה ראשונה של קפה שנמזג מהפינג'ן לכוסיות קלקר קטנות. 
police00_1.jpg
 
תחושבת ביטחון
למרות האווירה הגברית שמצניע רגשנות ניתן היה להבין משיחות פרטיות כי לצוות חסרה נוכחותו של זקן הרוכבים, אמנון כהן ז"ל. לפני כשנתיים בעת רכיבה פרטית שעשה עם מספר חברים מהיחידה חש לפתע ברע, החל להזדנב ולאחר כמה דקות נעלם מעיני אחרון הרוכבים בשיירה. כששבו במהירות בעקבותיהם לחפשו מצאו אותו מוטל ללא רוח חיים ליד התחביב שהפך למרכז בשנות חייו האחרונות. בן שבעים היה במותו לאחר שחטף במקום דום לב. אמנון שהיה מורה דרך במקצועו היה בין ה"פושרים" שהניעו את פעילות היחידה בשנותיה הראשונות. "אדם שתמיד נענה לכל קריאה, בעל ניסיון רב כרוכב, ששימש דוגמא לכולנו", מספר איתי. לרבים ביחידה אבדה דמות האב, המבוגר האחראי. אך לירון שמגיע מדי שבת מהרצלייה אבד אביו האמתי. "לאחר נתק שנמשך עשר שנים, לאחר גירושי הורי", מספר הבן, "החלטתי לחדש את הקשר עמו. אבא הציע שנתחיל לאחות את הקרעים ברכיבה משותפת על אופניים. תוך זמן קצר זה הוביל שאתנדב ליחידה. שמונה שנים רכבנו יחד. התחברתי מאד לפעילות הרכובה אך הבונוס האמתי היה ההתחברות המחודשת לאבא שלי. לאחר מותו החלטתי להמשיך את דרכו. מדי שבת אני מגיע במיוחד מהרצלייה למרות שגם במקום מגורי יש יחידת מתנדבים זהה, אך רגשית אני מחובר לחבר'ה כאן ולשבילי היער. בדרך זו, מדי שבת, אני מנציח אותו בין השבילים הקסומים שאבא כה אהב". 
 
"במהלך השנים הפכה היחידה לשם דבר ומודל ליחידות רבות שצצו והוקמו ברחבי הארץ דוגמת, גבעתיים, הרצלייה, פתח תקווה, אשדוד, תל אביב ולאחרונה גם ביבנה.", מציין שפס, זקן הרוכבים, "אך הן קמות ונופלות שם בגלל זליגת משתתפים". "רק במודיעין", הוא מדגיש בגאווה, "נשמר רצף פעילות לאורך כל תשע עשר השנים האחרונות". הפעילות המיוחדת הזו מגבירה את תחושת הביטחון ברחובות מאחר ואין בהם נראות של שוטרים. את הווקום הזה החלו במשטרה לסתום על ידי הקמת יחידות אופניים. המטרה להפגין נוכחות כדי להראות שהאח הגדול נמצא בסביבה כל הזמן ובכל מקום. פילוסופיית השיטור הקהילתי מקובלות בעולם ויחידות של שוטרים רכובים על אופניים פועלות בכל תחומי העשייה המשטרתיים, כולל ביצוע מעצרים של חשודים בסחר בסמים, פריצות לדירות, לעסקים ולכלי רכב. 
______________________WEB_2.jpg
גם טיולי משפחות
מלבד רוח התנדבותית וכושר גופני מעולה, כדי להתקבל ליחידה צריך גיליון נקי מעברות פליליות ומעבר מוצלח של בדיקות לב במאמץ. למועמד מצפה גם קורס משטרתי שלב א' הכולל הדרכה בנושא סמכויות שוטר ומטווחים בכלי נשק שונים.  אך יותר מכך, צריך אורך רוח כדי להתחבר ליחידה המלוכדת ודבקות במטרה. סיורי האופניים במדים לא מסתיימים בפעילות המשטרתית. "הקבוצה מאד מלוכדת, חברית מאד לפני ואחרי הפעילות השוטפת" מציין איתי, "נרקמו כאן יחסי חברות חזקים וקשרים משפחתיים שלא שוכחת את הפורשים ומזמינה אותם ליטול חלק בפעילויות הקבוצה בטיולי משפחות ואירועים משמחים". 
"הצוות יודע גם להיחלץ לעזרת חבר שנקלע לצרה. "מוסיף איתי, "לאחרונה אנו מלווים את אחד המתנדבים שלקה במחלה קשה. אנו מסייעים לו ככל הנדרש, ויותר מכל דואגים לא להשאיר אותו לבד במאבק. בכלל מגיע "שאפו" לכל אחד מהקבוצה שמתמיד להגיע לפעילות בקביעות, ללא קיטורים, מאה אחוז על בסיס של התנדבות. הקבוצה הזו מהווה דוגמא לכלל הציבור במודיעין וסביבותיה".  "מהו סוד ההצלחה?" אני שואל לסיכום את המפקד. "האנשים. אני גאה בהם וגאה להיות מפקדם", הוא עונה בגאווה.
 
 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg