top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

VERIDIS DESERT CHALLENGE 2016 - מעמדת הצלם הרכוב

desert2.jpg
כתב וצילם יואב לביא*
סופ"ש הדזרט צ'אלנג' 2016 ננעל בשבת במתחם הגדול והשמח שאירח אלפי ספורטאים - רוכבי שטח ורצים - מכל הגילאים - מחובבנים ועד מקצוענים - שחרשו את המסלולים היפיפיים של נחלי פרצים וסדום ומישור עמיעז - והוכתר בהצלחה - וכל זאת במזג אוויר מדברי מושלם.
 
אני התייצבתי מוקדם עם כל הציוד והמצלמות שלי בזכות הדרכת אופניים שנקבעה לי בבוקר חמישי בנחל חימר במסגרת עבודתי בחברת "בוץ הרפתקאות" - הדרכה שהייתה מאד מוצלחת וחשפה רוכבים חובבים וכאלה שבד"כ בכלל לא רוכבים על אופניים לנופים ואווירת המדבר וזה איפשר לי להיכנס לאווירה לאט ובכיף. החוויה הטוטאלית של רכיבת אופניים וצילום בלב המדבר עוטפת אותך ומחבקת אותך ופותחת את הצ'אקרות באופן קסום.
 
לי בתור הצלם הראשי של האירוע מטעם ההפקה מחכים עוד שלושה ימים מלאים שבהם תהיה לי הזכות להיות בכל מקום ולהשתתף בכל פעילות ולקבל את כולם בחייכנות ושיתוף פעולה.
רואים צלם ? הכאבים והמתחים נעלמים וכולם מזדקפים, מכניסים את הבטן ופורשים חיוך ענק על הפנים.
 
המירוץ לשלום
האירוע התחיל להתגלגל כבר ביום חמישי כאשר אל המקום הגיעו פלסטינים וישראלים שוחרי שלום בפעילות שאורגנה ונוהלה ע"י בוסתן בני אברהם (תחפשו בפייסבוק).
זה היה מפגש ישיר, חברי ושמח פנים אל פנים שכל כולו ויברציות חיוביות ולכל אורכו הוגש כיבוד שכלל חומוס, טחינה ועוד מטעמים מהגדה - אבל הקפה - הו הקפה השחור - שנטחן והוכן באותו בוקר בקלקיליה - לא שתיתי כזה קפה מימיי !
המפגש נפתח בפעילות גיבוש בדיבור ומשחק תפקידים ונמשך ברכיבת אופניים משותפת. אבל גולת הכותרת הייתה הח'פלה שנערכה אח"כ - עם מיטב השירים והריקודים - מי שלא ראה כזאת דבקה סוערת לא ראה שמחה מימיו !
desert01.jpg
כפר התחרות
במהלך היומיים שלפני פתיחת האירוע הוקם ליד בריכות נואית מתחם מתוקתק ע"י חברת ההפקה "פורום פקטור" בשיתוף המועצה האזורית תמר וגופים תומכים נוספים.
ערב יום חמישי מגיע. שיירת כלי רכב עם משתתפים שהחליטו להקדים ולהאריך את שהותם במתחם המפנק מתחילה לרדת מהכביש מערד אל חניית הדזרט צ'אלנג' ופורקת את החוגגים שמתמקמים במאהל כפר התחרות.
זאת הזדמנות נפלאה למפגש עם חברים ותיקים והכרת הרבה פרצופים חדשים ונרגשים - חלקם מגיעים כל שנה, לחלקם זאת פעם ראשונה - וכולם נלהבים לקראת הסופ"ש המדברי שמחכה להם.
רוכבי ורצי שטח מתוגברים ברוכבי כביש, טריאתלטים, ואנשי ברזל שהחליטו לטעום קצת מאבק המדבר ולהתמודד עם מסלולים שאינם סלולים באספלט.
 
אקספו ספקי הציוד - אופניים, ביגוד, נעליים, משקפיים, אביזרים, תוספי מזון, טיולים, איגוד האופניים, ועוד - כבר מוקם ודגליהם מתנופפים ברוח הערב הקלילה ומתחת לכל גזיבו מחכים אנשי הצוות חייכניים ומאירי פנים.
בצמוד ממוקמים מסעדה ובית קפה ופינת מתנפחים לילדים והמתחם של חברת GO RIDE שמעמיד לרשות המעוניינים אופניים להשכרה ומדריכי החברה יובילו את טיולי המשפחות לאורך האירוע כולו.
 
מאהל המשתתפים מקבל נפח - אוהלים רבים מוקמים, ערכות קפה, מנגל, פוייקה ושקשוקה מתחילות לחמם את ארוחת הערב - רכיבות וריצות קצרות לחימום והכרת השטח יוצאות לדרכן - זהו - אנחנו מוכנים - מתי מזנקים ?

 
desert3.jpg
יום שישי - "המסוע"
גולת הכותרת של רכיבת אופני ההרים בפסטיבל הדזרט צ'אלנג' - ואולי סגמנט הרכיבה הקשה ביותר בתחרויות האופניים בישראל - "ה מ ס ו ע".
צריך לרכוב אותו (או לדחוף את האופניים למעלה בזוויות לא אנושיות) כדי להבין !
מסלול של 62 ק"מ מידבריים שמתחיל בטיפוס מתון דרך נחל סדום וטיסה דרומה במישור עמיעז, ואז - לאחר דהירה קצרה בשבילי הפודרה בואך מפעלי ים המלח - אנחנו פוגשים את המסוע !
המסוע משמש את המפעלים כדי להעביר את המחצבים הגולמיים מאיזור ים המלח אל מפעלי העיבוד במעלה ההר ליד דימונה ולאורכו נמתחת דרך המשמשת ביום יום את העובדים באתר ויום אחד בשנה כובשים אותה רוכבי הדזרט צ'אלנג'.
לאחר שלוש שנים ברציפות שאני רוכב ומצלם את המסלול המפרך הזה הרגשתי שהשנה היה לי קשה יותר מתמיד.
בזכות הגשם שירד בלילה הקודם והידק את המסלול הוא היה במצב הכי טוב שאני סוכר - אבל עדיין לתחושתי - השנה היה לי הכי קשה !
אולי זה בגלל שלחצתי יותר מדי חזק ברכיבה, אולי בגלל שהשנה רכבתי עם שתי מצלמות DSLR שהכבידו עלי - בתוספת הלחץ של המצלמה על תיק החזה שלחצה לי על הסרעפת לאורך כל הרכיבה, או שהדהירה עד לתחילת העליה כדי להמתין שם למובילים גבתה ממני את המחיר ?
ובכן - מעלה הבטון שפותח את העליה מקבל את פני הרוכבים עם השלט מאיר העיניים "WELCOME TO HELL". אני מטפס לאורכו בסזוויות הבלתי אפשריות ומתמקם בראשו בהמתנה לראשוני הרוכבים.
desert5.jpg
קשה לתאר את ההתרגשות והאדרנלין בסיטואציה - אתה יודע שכרגע טובי הרוכבים דוהרים ומתקרבים אליך, ועוד מעט הם יחלפו על פניך בשיא המאמץ והאקסטרים ויש לך חלון הזדמנויות צר להביא את ההתרחשות למי שצופה בתמונה בנוחות של ביתו עם כוס קפה מהבילה ליד המחשב.
 
וההמשך - הו ההמשך - קילומטרים של עליה מפרכת בזוויות פסיכיות שחלקן אתה עולה ברכיבה וחלקן בהליכה תוך כדי דחיפת האופניים - ומסביבך נאבקים הגלדיאטורים באומץ עם האתגר אבל תמיד מוצאים עוד קצת אנרגיה כדי לשחרר חיוך או להגיב לבדיחות שאני זורק לעברם.
 
והעליה נמשכת - אתה כובש פיסגה - רק כדי לראות את הפסגה הבאה ממתינה בהמשך - אבל בסוף זה נגמר ואתה מגיע לנקודת ההתרעננות מתחת להר הצבאים - ומשם מתחיל כיף גדול !
 
המסלול נמתח לאורך ROLLING HILLS עד לראש מעלה עזגד עם תצפית מדהימה על מישור עמיעז ומשם אתה טס למטה לאורך מספר קילומטרים ודקות ארוכות ובסיום הירידה ולאחר קטע קישור כל שנותר לנו הוא ליהנות מדהרה בסינגל לאורך הקטע הקניוני של נחל פרצים וסיום על הסוללה של בריכות נואית, בואך שער הסיום.
 
למי שמתלבט - יש גם את מסלול "המסוע הקצר" באורך 35 ק"מ שנותן טעימה משמעותית מהנופים והחוויה אך מאפשר להימנע מהטיפוס עד לראש המסוע ועדיין לקחת חלק ברכיבה מאד מאתגרת ומהנה.
כאמור - השנה סיימתי את "המסוע" הכי עייף - ודי תשוש - אבל מנוחה זה לחלשים !
אז לאחר שהצלחתי לגנוב איזה סנדביץ' ועוד לפני שהספקתי להתקלח ולהחליף את בגדי הרכיבה - כבר נקראתי לצלם פודיומים ואת אווירת הכפר.
 

desert8.JPG
יום שישי את יודעת  
הכפר - ריכוז של ספורטאים, אנשי הפקה, נותני שירותים ומוכרי ציוד - מרכז של פעילות אינטנסיבית שלא פוסקת לרגע !
בכל רגע נתון נערך תדריך לטיול משפחות, יוצא מירוץ ילדים, נערך שיעור יוגה, מוגשת ארוחה במסעדה או מסביב לפויקה במאהל, נערכת עיסקת מכירה של אופניים או ציוד אחר באקספו המגוון, או סתם יוצא למספר חברים לשבת ביחד בכיף בצ'ילאאוט זון באוהל המרכזי וליהנות משתיה חמה, מוסיקה כייפית ולהחליף חווייות על אירועי היום.
יש לא מעט משתתפים שמנצלים את האירוע כדי להביא את כל המשפחה ללינה במאהל או באחד מהמלונות והצימרים באיזור - ובכל מקרה מדובר בשילוב מצויין של זמן איכות משפחתי עם פעילות ספורטיבית מאתגרת בנופי בראשית.
 
יום שישי - מירוצי לילה
הכפר היווה גם מוקד הזנקות וסיומים במספר מקצים לפי גילאים ומרחקים לרצי השטח שפקדו את האירוע.
ממרחקים של מאות מטרים לילדים, מספר קילומטרים לרצים החובבים, ועד 10, 21 ואף 35 ק"מ לרצים המקצועיים.
תענוג לראות את הסצינה המקבילה לרכיבת השטח שבה אני מבלה את רוב זמני - וגם שם - כולם מיומנים, ומצויידים במיטב האביזרים הייעודיים - והכי חשוב - ספורטיביים וחייכנים ומתרגשים לקראת כיבוש עוד תגר.
ויש טוויסט בעלילה - כאן לא מדובר בריצת לילה כמו במירוצים הידועים ורבי המשתתפים בלב ערינו - בריצה הזאת יוצאים הרצים למסלול מפרך בלב השטח החשוך כאשר כל מה שמנתב את דרכם הוא סימוני סטיקלייטים זוהרים, הפנס שעל ראשם, וזרם הרצים שכובש את השטח כנחש של גחליליות.
ולמי שלא הספיק אתגר זה או אחר - הוצעו מסלולים משולבים של רכיבה וריצה במספר קטגוריות - כאשר המפרכת שבהן כללה 145 ק"מ של: 62 ק"מ רכיבה ביום שישי - ריצת לילה של 35 ק"מ בליל שישי - ועוד 48 ק"מ של רכיבה בבוקר שבת במסלול סובב סדום. לטעמי מדובר בתחרות שלא רחוקה באיפיוניה מתחרות "איש ברזל" וגם הזמן המצטבר של כל משתתף לא רחוק מכך.
 
desert9.jpg
יום שבת - מרתון סובב סדום ופרידה
שורשי אירוע הדזרט צ'אלנג נטועים במסלול "סובב סדום" המיתולגי שבכיר לקהילת הרוכבים בישראל את מסלול הרכיבה המדהים בנחלי פרצים וסדום ומישור עמיעז - וזה גם המסלול שרכבנו בשבת בבוקר - מי הקפה אחת - ומי שתי הקפות.
השנה נקבע גם מקצה נפרד לרוכבות פרוייקט "אתנה" באיגוד האופניים - לעידוד רכבית נשים באווירה מחבקת ומעודדת. בפועל התמלאו המסלולים באינספור רוכבים ורוכבות מכל הגילאים ורמות הנסיון והיכולת שזרמו בכיף במסלול שמתפתל בלב נוף הקדומים הייחודי.
הרוכבים נהנו לכל אורך ימי האירוע ממזג אוויר טוב במיוחד - לא היה קר מדי, לא נשבה רוח מאתגרת, לא ירד גשם - וכל זאת כאשר אנחנו שומעים ממי שנשאר בבית במרכז ובצפון שהם חווים חורף אמיתי.
 
במקביל למסלול סובב סדום נערכו שוב טיולי משפחות במספר מסלולים באיזור - ולבסוף התנקזו כל המשתתפים לסיום בכפר התחרות - לטקס הפודיומים ולפרידה מהמקום שהיווה בית לכולנו למשך סופ"ש אחד.
 
הדרך הביתה הייתה מהנה אף היא - בעיקר כאשר לכל אורכה אתה פוגש שוב ושוב - לאורך הנסיעה - או בבתי הקפה, תחנות הדלק, והמסעדות לאורכה - פרצופים ספורטיביים, מחייכים ושזופים.
 
היה מ-ו-ש-ל-ם !
עכשיו רק צריך לשחרר קצת את השרירים והגב שלי שסחבו את ציוד הצילום לאורך שלוש היממות ומעל מאה הקילומטרים של רכיבה שגמאתי.
 
להתראות בשנה הבאה.
*יואב לביא הוא מדריך אופניים וצלם בלב השטח
IMG_0354_001__Medium_.JPG
 
VERIDIS DESERT CHALLENGE 2016 - מעמדת הרוכב 
עד שהגעתי למחנה האוהלים של הדזרט צאלנג' מה שניהל אותי היו השאלות: מדוע ההשתתפות  עולה כל כך הרבה כסף ?  מדוע צריך לשלם 50 שקלים כדי שישמרו לך על האופניים? מדוע צריך לשלם עוד 160 שקלים בנוסף על מחיר ההשתתפות ברכיבה כדי לרוץ בלילה 5 קילמטרים? אבל כאמור כל השאלות הללו נעלמו כלא היו ברגע שהגעתי למחנה ופגשתי את ההתארגנות המעולה של המארגנים בשטח.  את משטח החניה המאובטחים, את השמירה במאהל, את השירותים עם הריח ואת נמרוד כהן וכל השאר. בקיצור הכל נשכח ונעלם ומה שהיה חשוב זה להכין ארוחת ערב ולשבת ליד המדורה עם 12 חבריי מקבוצת הרוכבים והרצים של דרך הכושר. בערב ממש לפני החשיכה יצאנו להליכה מהירה להכרת השטח וחזרנו בחשיכה ישר למחנה ולאוהלים החמימים שהמתינו לנו ובשעה 22.00  כבר נחרנו כמו כולם.
יואב לביא שצילם את האירוע כולו וכתב עבור האתר תיאר כל מה שאפשר לתאר אודות המרוץ עצמו אבל דבר אחד הוא פספס וזה את החיוך שהיה לנו על הפנים למחרת לאחר שחזרנו מהרכיבה  לאורך 48 הקילומטרים בשטח. וזה היה שווה את הכל אפילו  את  הרעש הנוראי שעשתה המיכלית ששאבה את המחראות באמצע הלילה. נו אז בטח נתראה שוב בשנה הבאה!
אבי גנאור
Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

galil_ole_small.jpg

3PERY.jpg