top_logo.png

  _________________________2_01.jpg        

תערוכת אופניים במוזיאון חולון

98.jpgמוזיאון העיצוב חולון והאוצרת ראשית: גלית גאון יציגו החל מ14 בנובמבר 2013 תערוכה חדשה ומקורית המוקדשת  לאחד החפצים המוכרים  בעולם – אופניים 
התערוכה תאפשר מבט מקרוב על האופניים, כלי תעבורה אישי שסימל לאורך מאות השנים את חופש התנועה לכל בני האדם באופן שוויוני והופך בשנים האחרונות לאביזר המסמל את תרבות הפנאי והלייף סטייל. באמצעות בחינה של כ-100 דגמי אופניים בחתכי  זמן, תוכן, חדשנות ועיצוב תציג התערוכה התפתחויות טכנולוגיות, חברתיות ואופנתיות הנוגעות בעולמו של רוכב האופניים מחד גיסא, לצד התפתחות תחום האופניים מאידך גיסא. 
 אומרת האוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב חולון, גלית גאון:
"תערוכת האופניים במוזיאון העיצוב עוקבת אחר אחד החפצים המוכרים לכל אחד מאיתנו, ונמצאים בשימוש יומיומי על ידי מיליוני אנשים סביב העולם. בשנים האחרונות אנו עדים להפיכתם של אופניים לאובייקט עיצובי נחשק, אשר מותגי אופנה, עיצוב ורכב מובילים מקדישים לו משאבים, חשיבה ואופני ייצור.  כלי התחבורה האישי, היעיל והפשוט ביותר לאורך ההיסטוריה, מצליח מחד לשמור על מבנה אופייני קבוע ומאידך, לאתגר את גבולות החשיבה החדשנית של מעצבים, ממציאים, רוכבים ותעשיינים ברחבי העולם והופך מפונקציונאלי לנחשק וייחודי אבל גם לטרנד חברתי ולא רק ספורטיבי, המשפיע על סגנונות חיים".
 
"במוזיאון העיצוב אנו מעוניינים להציג לציבור כיצד העיצוב משפיע ומשולב בחיי היומיום ומשפר את איכות חיינו – ואופניים הם אמצעי נהדר לבחון זאת. התערוכה המקורית שנהגתה במוזיאון, מתבססת על אוספו הייחודי והנדיר של האספן האוסטרי מיכאל אמבכר, המונה אופניים חדשניים, משמעותיים ומשעשעים אלה מאפשרים היכרות מעמיקה עם ההמצאות שליוו את התפתחות האופניים במאה האחרונה" מסביר מנכ"ל מתחם המדיטק ומוזיאון העיצוב חולון, אלון ספן.
 
Holon bike
בחלל הגלריה העליונה יוצגו לראשונה 43 זוגות אופניים איקוניים מתוך אוסף האופניים הפרטי הגדול ביותר בעולם. זוהי הזדמנות ייחודית לבחון מקרוב אופניים מראשית המאה לצד אופניים ששימשו חיילים במלחמת העולם השנייה ועד לדגם אופניים ששימש את  זוכי מרוץ הטור דה פראנס. האופניים המוצגים הם מתוך אוספו הפרטי של האדריכל האוסטרי מיכאל אמבאכר שאסף במהלך עשור כ-275 זוגות אופניים ייחודיים. תצוגה זו תלווה בפס קול מקורי אותו יצר במיוחד לתערוכה המוזיקאי עודד פריד ובעיון באפליקציה ייחודית המציגה את האוסף. 
 
בין האופניים האיקוניים שיוצגו בחלק זה של התערוכה: 
'אופני השליחים' (אופני עיר, איטליה, 1978) - אופני מסלול בעלי הילוך אחד בלבד,  הנראים כגרסה מודרנית של אופני שליחויות אך יכולים בקלות לשמש כאופני מרוץ בעוצמה גבוהה. 
New World Tourist (אופני-מרוץ; אופני טיול (טורינג); מתקפלים, ארה"ב, 1998) 
אופניים ליחיד שניתן לארוז בקלות ולשנע. במצב מקופל אפשר להכניס את האופניים למזוודה המתאימה לטיסה או לנסיעה ברכבת. בעת הרכיבה יכולה המזוודה לשמש כתא מטען נגרר (טריילר),  שניתן לאכסן בו אוהל או כבודה.
Paratrouper (דגמים נדירים, בריטניה, 1940) - האופניים האלה, שעוצבו ויוצרו על ידי BSA, הוצנחו מן האוויר עם צנחנים בריטיים במלחמת העולם ה-2. לאופניים היה מצנח משלהם שחובר לגלגלים, כך שהם הוצנחו במצב הפוך. יותר מ-60,000 זוגות אופניים כאלה יוצרו בהזמנת הצבא הבריטי, שהעסיק גם מאמנים מיוחדים שתדרכו את הצנחנים בפתיחת האופניים וברכיבה עליהם לאחר הנחיתה. הם היו בשימוש בזמן הפלישה לנורמנדי, ומאוחר יותר גם במבצע 'מרקט גרדן' – הניסיון הכושל של בעלות הברית להשיג שליטה על גשרי הריין באמצעות כוחות שהוצנחו על אדמת הולנד.
 
holon bike
Buddy Bike, שוויון על אופניים (אופני טנדם, דגמים נדירים, טייוואן, 1988) - דגם נדיר המיועד לשני רוכבים. בדגם זה, אף ששני הרוכבים מדוושים, רק השמאלי מנווט בעזרת הכידון. הכידון הימני משמש לשיווי המשקל בלבד. בניגוד לאופני טנדם, כאן אין אפשרות לנסיעה של אדם אחד, שני הרוכבים אמורים לאזן זה את זה.
 
הגלריה התחתונה של מוזיאון העיצוב חולון תוקדש לתעשיית האופניים מתוצרת הארץ. הגלריה, אותה אצר ערן ליטוין תציג 12 זוגות אופניים אשר יוצרו בישראל בשנות ה-50 וה-60  על ידי החברות המקומיות "חרש אופן", "מיכלסון", "דהר", "מפעלי אופניים ישראלים בע"מ" והושאלו לתערוכה מאוסף  אלון וולף. 
לצד הדגמים יוצגו מודעות פרסומת של החברות המקומיות, שרטוטים לייצור אופניים, רישיונות לשימוש באופנים ותמונות ארכיון מאירועי רכיבה שונים שהתקיימו בישראל. 
מקום מיוחד יוקדש לשלושה יצרני אופניים עצמאיים הפעילים כיום בזירה הישראלית ומתחמים בייצור אופניים בהתאמה אישית – מארק דונדה, אייל טשרניחובסקי וארי רוזנצוייג. כל אחד מהיוצרים מעצב  ביד אומן שלדות אופניים בעבודת יד ובהתאמה מדויקת למידותיו של הלקוח, למשקלו, לגילו, לסגנון הרכיבה שלו וגם לשיגיונותיו. עבודותיהם של השלושה תועדו על ידי  תלמידי תואר שני באוצרות באקדמיית "בצלאל". 
 
poster
פרויקט ייחודי של המעצב התעשייתי אילון ערמון, מרצה לעיצוב במכון טכנלוגי חולון  וחובב אופניים מושבע יוצג אף הוא. ערמון יצר מ-10 מושבי אופניים שרפרפים ייחודיים ומעוררי השראה. 
לאורך ציר זמן, במסדרון ההיקפי במוזיאון, תוצג ההיסטוריה המקוצרת של התפתחות האופניים מאז 1694 ועד לימינו אלה - דרך עשרים זוגות אופניים, סרטים דוקומנטריים ומידע היסטורי. על ציר הזמן שאותו אצרה הדס קרוק, ניתן לראות את הגילגול הראשון של האופניים שצורתם מזכירה סוס עץ ללא רגליים, את האופניים בעלי גלגל אחורי גבוה וגלגל קדמי נמוך המכונים "אופני פני ורבע", אופני טנדם לשני רוכבים או יותר, ואופני מרוץ משנת 1937. 
בחלל המעבדה יוצגו הפרויקטים החדשניים ביותר, מישראל ומהעולם: אופניים הממחזרים פסולת אלקטרונית; עמוד מנוחה אורבני לרוכבי אופניים; אופני ילדים  ש"גדלים" עם הילד; גלגל שיכול להתחבר לכל זוג אופניים ולהפוך אותם לאופניים היברידיים חשמליים ועוד. 
 
 
 
 
 
Share

BANNER4.jpg

aaa22.jpg

facebook.jpg

panaracer.jpg

ofanaim_magazin199.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

__________________________01.jpg

galil_ole_small.jpg

logo_jpg.jpg