top_logo.png

______ ____ _____ _______-01_1.jpg

         

מפגש פסגה

track to Carmel

כתב: יורם חן ; צילום: איילת ניר

טלפון מהעורכת
שעות הבוקר המאוחרות, אמצע שבוע, על צג הטלפון מזוהה הנייד של דגנית מקא, העורכת שלנו (לשעבר). טוב, הנה היא מתקשרת לברר למה "'טיול 'החודש" עדיין לא אצלה.  בטח דווקא החודש אנחנו לחוצים (כרגיל...). אני מתארגן זריז  על תירוץ ועונה לטלפון. דגנית לא מדברת על הכתבה (מושכת זמן כנראה) אומרת שהיא מארגנת מפגש של כל חברי המערכת, בוחנים, כתבים וכו' (לא קונה את זה), מפגש שיהיה מבוסס על רכיבה ( אני מתחיל להקשיב), באזור הכרמל עם הרבה סינגלים  (אני מתרכך) וכמובן בסיום בשרים על האש, בירות ודאחקות (אני נכנע).  אהה כן, והמסלול עליך  (ברור).....

אז ככה התארגן לו מפגש מדליק של כל חברי המערכת, אלה שעושים במלאכה מידי חודש, כל אחד בגזרתו כדי שהמגזין המודפס יצא בזמן ויראה טוב.  כל אחד בשטח הקרוב לליבו, חלק חפרני ציוד וההוא בטיולי שטח, כבישונים ושטיחונים בכפיפה אחת, אחד מצלם ואחד אמון על הגראפיקה , יש עורכת ויש עורך אחראי, ויש אפילו את בעל בית הדפוס  )זה שרואה ראשון את הגיליון ( שגם הוא, כנראה תנאי קבלה,  רוכב מושבע על אופניים ואפילו נותן בראש. 
ואז ביום שישי אחד,  בדיוק באמצע אוגוסט,  התייצבנו כולנו למפגש פסגה רכוב בחלקו הגבוה של הכרמל. והיה משובח!

גיאוגרפיה על קצה המזלג
מסלול הטיול שלנו הורכב ברובו מסינגלים זורמים לאורך קו פרשת המים של רכס הכרמל , בחלקו הגבוה,  כאשר הקפדנו שלא לאבד גובה יתר על המידה. המסלול עובר במקביל לכביש 672 המחבר את חיפה ועוספיא, ישוב דרוזי שהוקם לפני יותר מ 200- שנה על ידי דרוזים מלבנון. הציר חוצה את רכס הכרמל,  ומזמן לנו מספר תצפיות מדהימות לעבר מפרץ חיפה ועמק זבולון וגם אל שמורת נחל כלח, בקטע הנקרא  "שוויצריה הקטנה"  כאשר ברקע קיבוץ בית אורן ורכס מתלה. הכרמל שאב את שמו מהמקרא והוא כינוי למקום פורה ושופע צמחיה, כמילות השיר  "ההר הירוק כל ימות השנה", בזכות כמות המשקעים הרבה היורדת כאן והקרבה הממזגת לים. הכרמל הוא רכס משולש שפסגתו ברום כרמל-  546 מ' מעל פני הים, וקודקודיו הם המוחרקה במזרח, סטלה מאריס במערב וחוטם הכרמל בדרום. Carmel חלק מהמסלול עובר בתחומי גן לאומי כרמל ובשמורות הטבע המוכרזות.  בחלקו המערבי של הטיול נעבור מתחת המבנה הבולט של אוניברסיטת חיפה ונחצה את חורשת הארבעים , מקום בעל משמעות דתית לדרוזים המאמינים באגדה על 40 נביאי העדה שהתכנסו כאן. בחורשת הארבעים שרדו עצי אלון מרשימים.

קפה, רכיבה, טבע, חברים ובירה 06:00  בבוקר, אני פורס מחצלת בחניון מבוא כלח, הצמוד לכביש  672. החבר'ה מתוכננים להגיע תוך חצי שעה ואני מארגן קומקום ענק עם תה צמחים מתוק כמו שצריך ופינג'אן קפה שחור מר, בדיוק כמו שצריך. 
איילת ניר, נמרצת ותוססת, נוחתת ראשונה בחניון כולה מלאה עזוז ותזזית, אנרגיה שלא דעכה עד סוף היום . בהדרגה מתחילה להתקבץ שאר החבורה:   הבעלים והעורך האחראי אבי גנאור ושותפו עמיקם ברמן,  מנזיב המוכר בכינויו מנחם זיבצנר שמראיין בגובה הכידון אושיות בענף, צוות הבוחנים המסוקס -  אמנון ישראלי,  עדי בלן ואייל צ'רניחובסקי,  אלון רון- האיש והמצלמה, פיטר שטרנס העורך הגראפי , גבי דואר בעל בית הדפוס,  ליאור שרר הכבישון/שטיחון נעים ההליכות וכמובן דגנית,  המלכה שיזמה וארגנה את כל החבורה. 

באיחור סולידי של חצי שעה מגיע גם ראש הבוחנים אריק פלדמן עם פמליה של אורחים, שמעון דהן דוגמן הבית, אריה פישלר שהיה פעם במגזין "האחר" וירון מרפלד שפינק כרגיל עם פירות יבשים אקזוטיים. סבב קפה ועוגיות, תדריך בטיחות קצרצר ואנחנו יוצאים, לא לפני שמנזיב מבקש שנשמור על קצב רגוע  (בטח...). אנחנו יוצאים בקצב חימום על כביש הגישה של החניון,  צפונה לכיוון היציאה ובצומת האספלט הראשונה , אחרי 1 ק"מ,  פונים ימינה, במגמת עליה קצרה של 150 מ' ומייד ימינה לסינגל זורם המחזיר אותנו דרומה על קו גובה ומתעקל שמאלה במגמת טיפוס קצר אל דרך האספלט העליונה של החניון. 

ממשיכים עם האספלט דרומה לחניון הצוק , רחבה ללא מוצא, ממנה מטפסים מזרחה אל דרך עפר המושכת דרום מזרח, חלקה בסינגל עד לצומת דמון.  הקצב מעולה, אפילו קצת מהיר וכולם מבסוטים, כמעט כולם.  אבי מתלונן שהקצב מהיר ב 10%- ממה שהוא רגיל , ואני מבקש ממנו להסתכל על ה90%-, בכלל כגישה חיובית לחיים.  חוצים צפונה את כביש 672 בדיוק בצומת דמון, ההתחלה בסמ"ש אדום ומייד פונים מערבה ופוגשים סינגל שהולך על קו גובה, מקביל לכביש במגמה כללית מערבה ומתעקל צפונה במקביל לכביש 672 עד למפגש עם דרך אספלט.

Carmel אנחנו פונים ימינה באספלט, ומורידים טיפה הילוך לאסוף שוב את כולם לטור אחד . מייד כשהאספלט הופך לדרך כורכר אנו פונים שמאלה, צפון מערב, ועם דרך העפר אנחנו מטפסים לאנדרטה של גבעת ההגנה, תצפית מרהיבה על מפרץ חיפה והזדמנות לפרוק את הציוד מעלינו ולהתנחל למנוחה ראשונה וחטיף אנרגיה, במקביל לשיחה ערה על ציוד ומסלולי רכיבה. לאחר שהשבנו נפשנו, אנחנו יורדים מגבעת ההגנה מערבה ומתחברים לסינגל המקביל לכביש.  

איילת רצה קדימה ומתמקמת לצילום האקשן.  נכנסים לסינגל גבעת ההגנה המושך צפונה ומטפס דרך אורנים אל אחת הנקודות הגבוהות בכרמל 528 מ ' מעל פני הים, האנטנה!  
מתעכבים בשיא הגובה לקחת אויר, ליד עמוד המתכת היצוק בנקודת הטריג . מהפסגה אנו גולשים צפונה בשביל עפר רחב המשמש בעיקר רוכבי אופניים.

קטע מהיר ומדליק,  מדורדר ומעט טכני עד לצומת נשר העליונה.  החבורה שועטת בטור צמוד ואחיד. חוצים את הצומת צפונה ונשארים בצידו המזרחי של כביש 672, עד לרחבת התצפית עם מבנה השירותים בכניסה לחורשת הארבעים. ממבנה השירותים אנחנו גולשים בסינגל תלול שהמשכו חוצה את חורשת הארבעים במרכזה אל סינגל חורשת הארבעים.  סינגל מדהים הזורם על קו גובה עם מגמת ירידה מתונה מאוד עד לתחנת כיבוי האש שליד האוניברסיטה.  לאחר התארגנות וטיפול בתקלה טכנית קטנה אנחנו נכנסים לסינגל הביובים. סינגל מהיר וטוב, כולל מעבר טכני אחד או שניים ורמפת קפיצה לקראת סיומו. פצצת אדרנלין משובחת.  
Carmel ביציאה מהסינגל כולם מחויכים ומבסוטים ואנחנו מטפסים בכביש העולה לשדרות אבא חושי. שמאלה בציר הראשי המהווה את המשכו של כביש 672 ואנחנו איתו עד לחניון טללים שבצידו הדרומי של הכביש.  בדרך השירות שבין החניונים אנחנו יורדים דרום מזרח לדרך החי בר, ונכנסים לסינגל המסומן שחור.  חלקו הראשון תלול ועצבני והמשכו רגוע וזורם, עד לחניון מבוא כלח, שם אנחנו מסיימים את חלקו הראשון של היום, לקראת שלב ההאבסה. המחצלות נפרסות,  צידנית הבירות נפתחת, טרמוקן של מיץ לימונדה מקבל תגבור של קוביות קרח, החבר'ה נזרקים לתוך הסטלבט ועמיקם מניע שני מנגלים שבשעתיים הקרובות יעבדו כמות בשר מופרכת. תענוג.
Carmel רכיבה ובירה, זו התשובה!
אז ככה ביום שישי אחד התקבצה החבורה העושה במלאכת המגזין –הבעלים, העורכים, הבוחנים והכתבים, הצלם והעורך הגראפי, רכז המערכת והדפס. אמנם כולם רוכבים וכולם בעניין, אבל איך הופכים מפגש כזה שיהיה זורם ומהנה ? יחבר את כולם ויצור כימיה ואנרגיה חיובית?  הכיצד, שטיחונים וכבישונים בכפיפה אחת, בוחנים קשוחים חפרני ציוד וכאלה שלא ממש בקטע? רייסרים וטיילים? רכיבה ובירה - זו התשובה! (תזכירו לי מה הייתה השאלה?)  

 

______________________1.jpg

 

  

 

 

 

 
 
 
Share

 MIRI2.jpg

 

 

ofanaim_magazin199.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

panaracer.jpg

facebook.jpg

small_baner_motoofan.jpg

 

קוראים כותבים

מצאת מסלול רכיבה מענין? צילמת וידאו מגניב? הצטרף לקהילת הכותבים של אופניים! הצטרפותך תאפשר לך להוסיף ב"אזור הפרטי" אשר יופיע כאן כתבות ומסלולים, להשתתף בפורום אופניים, לנהל בלוג רכיבה, לקנות בחנות שלנו ולקבל עדכונים למייל בנושא אופניים

הניוזלטר שלנו

לקבלת עדכונים במייל על הנושאים הכי מענינים, המבצעים הכי חמים והחדשות האחרונות בנושא אופניים, הרשם לניוזלטר:

galil_ole_small.jpg

3PERY.jpg